huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Estetik Meme Nedir?

estetik meme

estetik memeİdeal güzel denebilecek estetik meme nedir. Estetik meme tanımı toplumlara göre değişir. Ortalama büyüklükte bir meme, estetik meme kavramına uymayabilir. Bunun ötesinde bazı hastalar memelerinin estetik görünümünün ideal olmayan bir forma dönüştürülmesi için israr edebilirler. Özellikle bu tip durumlarda, estetik meme kavramını iyi anlamak ve hastayı bilinçlendirmek gerekebilir.

Estetik olarak güzel sayılabilecek meme için bazı kriterler mevcuttur. Bunlar arasında en önemlileri pozisyon, kontur, büyüklük, simetri, meme ucunun projeksiyonu, meme ucu halkasının meme büyüklüğüne oranı, meme kıvamı sertliği, hareketliliği, sarkma, his duyusu olarak sayılabilir.

Meme büyük olabilir ancak yumuşak kıvamlı, sarkık olması, meme başı halkasının normalden geniş olması, estetik meme kavramından uzaklaştırır. Estetik memede, meme ucu karşıya hafif yukarı doğru bakar, hafif öne doğru çıkık durur.

Estetik meme ne çok sert kıvamda ne de çok yumuşak olmamalıdır. Meme başı üst kısımında kalan meme bölgesi hafif kaydırak gibi meyilli olmalı, dolgun olmamalıdır.

Meme ucu, meme altı çizgisinden en az meme yüksekliğinin yarısı kadar yukarda olmalıdır.

Meme estetik görünümünü bozan nedenlerden en sık olanı hamilelik ve doğumdur. Bunun dışında aşırı kilo alıp verme durumunda meme sarkması estetik görünümü bozabilir. Yine doğum sonrasında meme hacminde oluşan küçülmeler oldukça sıktır.

Estetik meme görünümünün bozulması durumunda meme estetiği ameliyatları ile bu durum düzeltilebilir.  Bunlardan en az iz bırakan yöntem meme büyütme estetik ameliyatıdır. Meme büyütme en kalıcı ve sağlıklı olarak silikon meme protezi ile yapılır. Silikon protezler arasında en zararsız olanı yuvarlak pütürlü yüzeyi olan silikon meme protezleridir. Damla protezlerde daha sonradan dönme riski vardır. Bu durum oluşursa ancak yeni bir ameliyatla düzeltilebilir.

Meme büyütme dışında eğer meme büyüklüğü yeterli ise meme estetik görünümünü düzeltmek için mastopeksi denilen meme dikleştirme ameliyatları yapılmaktadır.

vaser liposuction vaser lipo