huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Göğüs Küçültme

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme veya Diğer Adıyla Meme Küçültme

Göğüs küçültme veya  meme küçültme ameliyatı, aşırı büyüme oluşan göğüslerin neden olduğu sırt ve boyunda kas gerilmeleri pozisyonel değişiklik baş ağrısı omuz ağrısı sütyen askıları ile omuzda çöküklük kronik göğüs ağrısı kişisel hijyen  ile ilgili problemler sportif aktivitelere katılamama gibi nedenlerle yapılabilir. Göğüs küçültme ameliyatında aynı zamanda dikleştirme işlemi de yapılır. Yani göğüs uçları olması gereken yere çıkarılırak meme dikleştirilir.  Ayrıca yapılan bir araştırmada büyük göğüslerin diabet ya da şeker hastalığına sebep olabildiği ortaya çıkmış.

Büyük Göğüsün Nedenleri

Bazı hastalarda göğüs büyüklüğü obezite (şişmanlık) ile ilgili olabileceğinden, zayıflama faydalı olabilir. Zayıflama, meme büyüklüğü üzerinde etkili olmayabilir, ama hastanın planlanan cerrahiye toleransını arttırır ve risk faktörlerini azaltabilir. Meme küçültme ameliyatı dışında yöntemler sayfama bakabilirsiniz.
Aşırı büyük olan göğüsler, hastalarda kamburlaşmaya, meme altında mantar enfeksiyonları, ayrıca sütyenin omuz askısının rahatsızlık oluşturmasına kadar çeşitli problemlere neden olabilir. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda memelerin habis bir tümör yönünden hem klinik olarak muayenesi hem de mamografik olarak incelenmesi uygun olur. Göğüsler, meme küçültme ameliyatı sonucunda hacim olarak küçülür ve dikleşir. Meme küçültme ameliyatında göğüs uygun kısımlarından doku ve deri fazlalıkları çıkartılır, göğüs başı daha yukarıya olması gereken yere alınır. Meme başı yukarı alınırken aynı zamanda meme başı ve halkasının beslenmesi ve duysal sinir bağlantılarının korunması için çeşitli yöntemler kullanılır.

Göğüs Küçültmede Kullanılan Yöntemler

Biz göğüs küçültme için günümüzde en geçerli yöntemlerden biri olan “inferior pedikül” yöntemini uygulamaktayım. Bu metodda göğüs başı halka kısmı, uç kısmı ve süt kanallarının bir kısmı korunabilmektedir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında göğüs altında ters T şeklinde bir iz kalır. Bu izin çok az kalması için gereken tüm tedbirler alınır. Ancak her insanda yara iyileşmesi ve doku faktörleri, ten rengi farklı olduğundan göğüs üzerinde oluşacak izin miktarını önceden kestirmek mümkün değildir.
Meme küçültme ameliyatından sonra ileride emzirme mümkün olmayabilir. Ancak bu hayati bir konu değildir. Günümüzde göğüs küçültme ameliyatı olmadığı halde birçok annede süt gelmeyebilmekte, bu durumda bebeğin beslenmesi için başka çözümler bulunmaktadır. Ayrıca çok geniş sayılı göğüs küçültme ameliyatı hastalarının incelenmesine ve takibine dayanan amerikan yayınlarında, meme küçültme ameliyatlarından 2-3 sene kadar sonra büyük oranda süt kanallarının tekrar ağızlaştığı ve süt vermenin mümkün olduğu bildirilmektedir.

Göğüs Ameliyatı Hakkında

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası göğüs başı etrafındaki iz renk değişimi sınırında olduğu için görünmez. Önden tek görünen iz ortadan aşağı doğru inen düz çizgidir. Bu izlerin çok az kalması için özel yöntemler ve çok ince dikiş iplikleri kullanılarak izin mümkün olduğu kadar azaltılması amaçlanır. Bu sayfada bulamadığınız göğüs küçültme ile ilgili sorularınızın yanıtlarını sorular sayfamda bulabilirsiniz.

 

vaser liposuction vaser lipo