huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme operasyonu

Plastik Estestik Göğüs Küçültme

Estetik Plastik cerrah, çıkarılacak meme dokusu, sarkıklık derecesi ve diğer faktörlere dayanarak, hastaya yapılacak girişime karar verir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar arasında, infeksiyon, kanama ve hematom sayılabilir. Dolaşım problemlerine bağlı çok nadiren oluşabilen spesifik komplikasyonlar ise yağ dokusu veya meme ucu dokusunun nekrozu yani çürümesidir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Olasılıkları

Bu olasılık çok çok nadirdir. Meme küçültme ameliyatından sonra oluşabilecek ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla giderilir. Ameliyat sonrası 2-3 defa pansuman yapılır. Dikişler 12-15 günde alınır. Meme küçültme ameliyat izleri ilk birkaç ay pembe renkte olduğundan farkedilecektir. Altı ay ile bir yıl arasında izler ten rengine yaklaşarak daha belirsiz hale gelir. Göğüs küçültme ameliyatı planlamasında önce göğüs ucunun normalde bulunması gereken yer işaretlenir. Bu yer, hastanın boyuna göre köprücük kemiği orta noktası ile göğüs ucunu birleştiren çizgi üzerinde yukardan 19-21 cm. uzaklıkta olmalıdır. Daha sonra “wise” paterni adı verilen meme kalıbı kullanılarak aslında bir koni açılımı olan memeyi oluşturacak kısım işaretlenir. Bu kalıp anahtar deliğine benzer. İşaretlenen bu bölgenin altında ve dışında kalan deri ve göğüs dokusu çıkarılacaktır.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonraki Gün

Göğüs küçültme ameliyatının ertesi günü pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Biraz daha küçük bir sargı yapılır. Göğüslerin tamamını saran yumuşak özel sütyen takılır. Bu sütyen enaz iki hafta kullanılır. Yara iyileşirken hem ödemi azaltır, hem de meme için bir kalıp görevi yapar. İki-üç pansumandan sonra 10-15 gün içinde dikişler alınır. Meme küçültme ameliyatı sonrası ertesi gün hasta ayağa kalkar. 2-3 gün sonra günlük işlerini yapabilir. Ameliyattan sonra 1-2 gün sürebilecek ağrı için ağrı kesiciler kullanılır. Göğüs küçültme ameliyatı sonucunda meme hem küçülmüş hem de dikleşmiş olur.

vaser liposuction vaser lipo