huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Göğüs Küçültme Ameliyatının Zorunlu Hale Gelmesi

Göğüs Küçültme Ameliyatının Zorunlu Hale Gelmesi

Meme küçültme ameliyatı bazı nedenlerle yapılmasının gereklilik haline dönüştüğü bir uygulama olarak düşünülebilir. Meme şekli ve boyutu ile değerlendirilebilen, önemli fonksiyonları yanında estetik yönü ile de kadın kimliğinin önemli bir parçası olarak öne çıkan bir organ. Dolayısıyla hem görünüşü hem de sağlıklı bir yapıda olması çok önemli konular arasında olarak görülebilir. Özellikle memelerin fiziğinize göre büyük olması, sarkık olması ya da birinin diğerinden büyük olması çeşitli fiziksel ya da psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu sorunların çoğunu ilaç tedavisi ile gidermek mümkün olmadığından, göğüs küçültme ameliyatı bir zorunluluk haline gelebilir.

Ameliyatı Zorunlu Hale Gelmesi

Ameliyatı zorunlu hale getirebilecek önemli sağlık sorunları arasında öncelikle iskelet yapı bozuklukları sayılabilir. Büyük memeler nedeniyle omurga yapısında bozukluk, kamburluk, oturma ve yürüme bozuklukları sonucu göğüs küçültme ameliyatı bir gereklilik olarak ortaya çıkabilir. Spor ya da çeşitli aktiviteleri yapmak istediğinizde iri ve sarkık göğüsler bunlara engel olabilir. Kullandığınız sütyen, basınç ve ağırlık sebebiyle askılarının baskı yaptığı omuz bölgesinde yaralara ya da enfeksiyona sebep olabilir. Uygun sütyen bulamama ya da kullandığınız sütyenin çabucak bozulması ise sağlık dışında karşılaşabileceğiniz sorunlar arasında sayılabilir. Büyük memeler nedeniyle olabilen ya da en azından artış gösterebilen mantar, enfeksiyon, pişik gibi cilt sorunları. Göğüs bölgesinde duyacağınız baskı ve sıkışma hissi. Bunlarla beraber, toplum içerisine çıkıldığında göğüslerden utanma veya göğüsleri saklama isteği gibi psikolojik sorunlar da meme küçültme ameliyatının yapılmasını gerekli kılmış olabilir.

Gögüs Küçültme Sonuçları

Sonuç olarak meme küçültme ameliyatı estetik kaygılardan daha çok sağlık sorunları için yapılan ameliyatlardır. Ki bunu şuradan da anlayabiliyoruz: Meme büyütme gibi ameliyatları sağlık nedenleri ile yapılmayan ‘gereksiz’ ameliyatlar arasında değerlendiren ve katkı payı ödemeyen SGK, göğüs küçültme ameliyatının sağlık nedeni ile olduğu doktor raporu ile belgelenirse ödeme yapabiliyor. Özel sigortaların da benzer uygulamalara gittiği düşünülürse, ameliyatın sağlık nedenleri ile yapılmasının kabul edilmiş ve sıkça yapılan bir prosedür olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz.

vaser liposuction vaser lipo