huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Göğüs Küçültme Sonrası Bakım

meme küçültme sonrası bakım

 

Meme Küçültmeden Sonra Yapılacak İlk İşlemler

Meme küçültme sonrası bakım konusunda estetik doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız, ameliyat sonrası devre problemsiz geçecektir. Meme küçültme sonrası bakım pansuman ile başlar. Tüm ameliyatlarda mümkün ise ameliyat bölgesi steril malzeme ile kapatılır. Bunun sebebi, dış ortamdan bakterilerin yaraya ulaşmasını önlemek, başka bir deyişle yara enfeksiyonunu önlemektir.

Meme Küçültme Panssumanı

Pansumanların değiştirilmesi sırasında da sterilite şartlarına uymak gerekir. Genellikle ameliyat sırasında her iki meme dokusu içine vakumlu dren konur. Bunun amacı, meme içinde birikebilecek sızan kanın dışarı alınmasıdır. Ertesi gün dren haznesinde biriken kan belli bir miktarın altında ise drenler çekilir. Değilse, 3 güne kadar drenler yerinde bırakılabilir.
Meme küçültme sonrası meme üzerine özel sütyen takılır. Bu sütyenler yara iyileşmesi sırasında baskı yaparak hem hareket edildiğinde ağrı oluşmasını önler hem de kalıp görevi görürler.
Meme küçültme ameliyatında önemli ölçüde kan kaybedilir. BU nedenle ameliyat sonrası hemoglobin seviyeleri takip edilir. Belli seviyenin altına düşerse kan verilmesi gerekebilir. Drenler alınınca hasta taburcu edilir. Daha sonra birkaç defa pansumana çağrılır. Meme küçültme ameliyatında eriyen dikişler kullanıldı ise dikiş almaya gerek kalmaz. Kalıcı dikişler kullanıldı ise dikişler ortalama 15 günde alınır.

Meme Küçültme Sonrasında Sütyen

Özel sütyen 4 hafta kadar kullanılır. Daha sonra dilediğiniz sütyeni kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası devrede sigara içilmemelidir. Meme küçültme ameliyatında önemli konulardan biri meme başının beslenmesidir. Meme başı ve halkasının beslenme ve iyileşme durumu da ameliyat sonrası takip edilir.
Tüm diğer ameliyatlarda olduğu meme küçültme ameliyatının da tam iyileşmesi 6 ay sürecektir. Ameliyat sonrasında 1 hafta kadar memeye su değmemesi iyi olur. Daha sonra ılık banyo yapabilirsiniz.

Meme Küçültmedeki Kesik İzleri İyileşmesi

Ameliyat kesilerinden kalan izler önceleri pembe renkte olacaktır. Genellikle ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Bu izler 6-12 ay içinde rengi açılır giderek belirginliği azalır. Bu süre içinde meme dokusu içinde özellikle regl zamanlarında hafif ağrı sızı hissedebilirsiniz normaldir.
Ameliyat sonrasında diğer önemli konu, çıkarılan meme dokusunun patolojik incelemesidir. Bu inceleme sonucu değerlendirilerek hastaya bildirilir. Gerekiyorsa meme küçültme sonrası 6 -12 ayda bir meme kontrol muayenesi ve ultrason ve mamografik inceleme takibi yapılır. Kırk yaş üzerindeki kadınlarda ise yılda bir meme kontrol muayenesi ve mamografik inceleme yapılması yararlı olacaktır.

vaser liposuction vaser lipo